• {{tel}}
  • {{mail}}

Derslerimiz

Neden Yabancı Bir Dili Konusmakta Zorlanıyoruz

Neden Yabancı Bir Dili Konusmakta Zorlanıyoruz

Akıcı İngilizce Konusmak

İngilizce konuşma kursu, Almanca konuşma kursu, Akıcı İngilizce / Almanca konuşma, Konuşma ağırlıklı dil kursu, Akıcı Yabancı dil konuşma teknikleri… Türkiye’de her gün binlerce kişinin internette bu ve benzeri cümlelerle kurs aradığını biliyor musunuz?

Dil öğrenmek beynimizin ana varlık nedenlerinden biri iken, doğar doğmaz henüz gelişiminin başındaki beynimizle kolayca dil öğrenmiş bireyler olarak yabancı dil konuşmada neden bu kadar zorlanıyoruz? Klasik ifadelerden bir tanesi “Temelimiz sağlam değil.” , bir diğeri ise “Heyecanlanıyorum”. Aslında sebep kesinlikle bunlar değil.

Neden İkinci Bir Yabancı dili konuşmakta zorlanıyoruz?

Yurtdışında doğup büyümüş bir Almanca öğretmeni olarak, Türkiye’deki eğitim sistemi ve öğretme metodu ne yazık ki konuşmaya yönelik değil. Yabancı Dil Kurslarının birçoğu ise, basmakalıp metotlarla akıcı konuşma dersleri vermeye çalışıyor. Sonrasında zamanla kronikleşen bir sorun ortaya çıkıyor.

“Anlıyorum ama konuşamıyorum!”

Bu tamamen bir “Öğrenilmiş çaresizlik”. Konuşmanın “zor olduğunu” öğrenmemiş bir beyin rahatlıkla 2. hatta daha fazla dili kısa sürede öğrenip akıcı konuşmaya başlayabilir. Yurtdışındaki birçok insanın birden fazla dili konuşabiliyor olması bunun en güzel ispatı.

Gelin 3 maddede sorunları ve nedenlerini inceleyelim;

  1.  Öncelikle eğitim sistemimiz; dil bilgisi, kelime ezberi ve okuma parçaları üzerinden ilerlemektedir. Bu yüzden beynimiz kelime ve harflere odaklıdır. Kendi anadilimizde öğrendiğimiz kurallar ve kelimelerle direk çeviri yaparız. Konuşma anında direk çeviri yapmak ise yazılanı anlamaktan çok farklıdır. Yani, okuyabilmek ile dinleyebilmek birbirinden farklıdır.

  2. İkinci sorunumuz ise çeviri yaparken kullandığımız yanlış metotlardır. Beynimiz konuşulanı çevirmeye çalışmakla meşgulken birde işin içine aksanlar, bilmediğimiz harfler, günlük konuşma dili, kültürel ifadeler, metaforlar da girince çoğumuz havlu atar ve bu işi çözmekten vazgeçeriz. Çünkü çeviri yapmaya çalışırken karşı tarafın anlattıklarına odaklanamayız. Hemen söyleyeyim, günlük kullanılan ifadeleri kağıda yazıp ezberlemeye çalışmak da hiç mantıklı değildir.

  3. Üçüncü sorun ise karşı tarafın söylediği her şeyi %100 anlamamız gerektiği beklentisine kapılmamızdır. Tek bir sözcüğü bile kaçırmadan! Açıkçası 2. Bir yabancı dilin %80 ini anlamak bile gerçekten büyük bir başarıdır. Bu seviyeye kısa sürede gelmek inanın zor değil. Ancak bir kovayı su ile doldururken kovanın en üst seviyesine yaklaştığınızda suyu biraz kısmanız gerekir. Yani tam kapasite için özümsemek ve biraz daha fazla zamana ihtiyacınız olur.

Akıcı İngilizce / Almanca konuşmak için Ne Yapmalıyım?

Çoğu öğretmen sorunun çok fazla pratik yapılmamasından kaynaklandığını düşünür. Hatta akıcı İngilizce, Almanca konuşmak için yurtdışında bir süre yaşamanın gerekliliğini savunanların sayısı yadsınamayacak kadar fazladır. Aslında akıcı İngilizce, Almanca konuşmak için pratik yapmamız tabii ki gereklidir ama öncelikle inanmamız ve sonrasında doğru metotla çalışmamız gerekir. Bunu birçok öğrencide başarıya ulaşmış bir öğretmen olarak söylüyorum “Yabancı dil, doğru metotlarla ve işinin ehli bir öğretmenle çok rahat kısa surede konuşulabilir.”

Akıcı İngilizce / Almanca konuşmak ne kadar sürer?

Kursiyerin seviyesine göre hazırlanmış doğru materyaller, düzenli katılım, katılım sonrası performans kritiği gelişmenizi en üst seviyeye kısa sürede çıkaracaktır.

Elbette sihirli bir değneğimiz yok ama her bir öğrencinin seviyesinin, öğrenme sürecinin farklılığını göz önüne alarak; Dünya Dil’e özgü yöntemler ,gruplar ve tecrübemizle eğitim imkânımız var. Sizde ayrıcalıklı eğitimin bir parçası olup, bu sorunu arkanızda bırakmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Ayrıca 4 hafta boyunca her cumartesi, uzman öğretmenimiz eşliğinde ÜCRETSİZ konuşma kulübümüze kayıt olmak için geç kalmadan bizi arayın. 

 

Yaprak ANGI


Use it or Lose it!

Toplam Yorum (0)

Yorum Yazın