• {{tel}}
  • {{mail}}

Derslerimiz

Yös Sınavı Nedir

Yös Sınavı Nedir

Kayseri YOS Hazırlık Kursu

YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı), Türkiye’de lisans veya önlisans derecesinde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin girmek zorunda olduğu sınavdır.

Her yıl binlerce yabancı uyruklu öğrencinin girdiği Yös Sınavı, 2011 yılına kadar OSYM tarafından merkezi bir sınav olarak yapılmaktaydı. ÖSYM’nin 2010 yılında aldığı merkezi kurul kararı ile bu sınav artık üniversitelerin kendi bünyesinde yapılmaya başlanmıştır.

YOS SINAVI GEÇERLİLİK TARİHİ NE KADARDIR?

Yös Sınavı sonuçları 2 yıl geçerlidir. Sınav sonucu, hangi üniversitenin hazırladığı sınava girmişseniz o üniversite ve bölüm için geçerli olup bazı üniversiteler ve birlikler başka üniversitelerin yaptığı sınavı kabul edebilirler. Ancak bu durum, her dönem için geçerli olmayabileceğinden güncel olarak soruşturulması gereken bir durumdur.

 

YOS SINAVI SORULARI NELERDİR?

Yös Sınavı soruları çoktan seçmeli 5 seçenekten oluşur. Sınav, genellikle Temel Öğrenme Becerileri Testi başlığı altında; Matematik, Geometri ve IQ  bölümlerinden oluşur. Sorular Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanıp uygulanır. Bazı üniversiteler, Türkçe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih ve Coğrafya alanlarıyla ilgili sorular da sorabilmekte olup üniversitelerin resmi internet sitelerinde bulunan başvuru kılavuzunda bu durum adaylara detaylı olarak belirtilmektedir.

Adayların Türkçe testinden aldıkları puan adayın kabul edilip edilmeyeceğinde bir kriter olmayıp sadece Türkçe bilgisini ölçmeye yarar. Bu testten yeterli puan alamayan adaylar 1 sene Türkçe hazırlık programına katılmak zorundadır. 1 yılın sonunda Türkçe testinden yeterli puanı alan öğrenci, bölümüne geçiş yapabilir.

Adayların Temel Öğrenme Becerileri testinden aldıkları puanlar, üniversitenin Lisans veya Önlisans programlarından birine kabul edilip edilmeyeceğini belirleyen esas puanlarıdır.

YOS SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yös Sınavı ile öğrenci alan her üniversitenin resmi internet sayfasında başvuru şartları hakkında bilgi veren kılavuzlar yayınlanır. Başvuru koşulları, başvuru tarihleri, harç ücretleri ve yükümlülükleriniz hakkında ayrıntılı bilgilere üniversitelerin resmi internet sayfasında yayınlanan bu kılavuzlardan ulaşabilirsiniz.

 

YOS SINAVINI KAZANMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Yös sınavına girecek adayların lise son sınıfa gelmeden sınava çalışmaya başlamalarını ve bunun için YÖS sınavı çıkmış sorularını inceleyerek kendilerine bir program oluşturmaları gerekmektedir. Her üniversitenin soru tipleri ve zorluk dereceleri üniversiteye göre değişkenlik göstereceğinden hedeflenen üniversite çıkmış soruları başta olmak üzere mümkün olduğunca fazla soru çözmeye çalışmak yerinde olacaktır. Bu yüzden üniversitelerin soru tiplerine hakim uzman bir öğretmen eşliğinde çalışmak size başarıya giden yolda önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Dünya Dil ve Akademi uzman kadromuz, sizi Yös Sınavı için en güncel kaynaklardan hazırlayacak ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda profesyonel rehberlik desteği de verecektir. Dilerseniz, birebir hedef odaklı bir çalışma programı ile geleceğinizi garanti altına alın. 

Geleceğini erteleme, Hemen Ara!

YÖS Hazırlık Kursu Yös Kursu Yos Sınav Yös 2019


Toplam Yorum (0)

Yorum Yazın